אבחון OCD

המדריך הגדול בנושא אבחון OCD (או סי די) בישראל.

אבחון OCD איור

איך מאבחנים OCD באופן רשמי?

על מנת לאבחן את קיומה של הפרעת OCD משתמשים בראיון אבחוני, מילוי מבחנים פסיכולוגיים ושאלון OCD. האבחון אורך לרוב כ-3-4 פגישות, וקיימים מספר קריטריונים לצורך אבחון OCD (או סי די) באופן רשמי:

• הופעה בלתי-פוסקת של מחשבות ותמונות מנטאליות שמעוררות בקרב המתמודד עם ההפרעה תחושות של אי-נוחות, סטרס, מצוקה וחרדה.

• המתמודד עם הפרעה טורדנית כפייתית מנסה להיפטר מהמחשבות, מהתחושות ומהרגשות בדרכים שונות ועל ידי ביצוע של פעולות ומעשים בעלי אופי טקסי. אלו יכולות להיות פעולות מנטאליות או פיסיות, ולרוב הן צריכות להתבצע בצורה מסוימת ובסדר ספציפי במיוחד.

• חלה פגיעה ניכרת באיכות חייו של האדם, לרבות פגיעה בתפקוד שלו במישורים שונים בשגרה, בין היתר בגלל שהעיסוק ב-OCD נוטל ממנו זמן רב.

• אי אפשר להסביר את התסמינים בדרכים אחרות, כמו מחלה, נטילת סמים, קיומה של הפרעה נפשית אחרת או משברים הנובעים מאירועי חיים קשים.

רק במצב שבו כל הקריטריונים מתקיימים ללא סייגים ניתן לאבחן OCD באופן רשמי.

קביעת רמת התובנה כחלק מתהליך אבחון OCD

מלבד האבחון של עצם קיום הפרעת OCD, המאבחן יקבע גם את רמת התובנה של המתמודד עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. תובנה משמעותה רמת ההכרה הפנימית של האדם בעצם קיום ההפרעה. אדם בעל תובנה סבירה או טובה יבין שיש לו בעיה אמיתית, ושהפעולות הטקסיות שהוא מבצע לא באמת בעלות משמעות במציאות, ושהוא מבצע אותן רק בשביל לחוש רגיעה. הוא אינו מאמין בתוכן המחשבות.

אדם בעל תובנה נמוכה או בלי תובנה כלל מאמין שאין לו בעיה, ושהוא אכן חייב לבצע את הפעולות על מנת שלא יקרה לו דבר נורא, משמע הוא מאמין לתוכן המחשבות שלו. הוא עשוי לחשוב למשל שאם לא ירחץ ידיים – אדם קרוב אליו ימות. אלו הן למעשה מחשבות שווא, והן סימפטום לקיומה של הפרעה פסיכוטית ואקוטית ולא רק נוירוטית.

אילו אנשי מקצוע מעניקים אבחון OCD בישראל?

את האבחון הרשמי לקיום הפרעה טורדנית כפייתית מעניקים רק פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים, שלהם ההכשרה והידע הדרושים לביצוע אבחון פסיכולוגי מסוג זה. את הטיפול עצמו יכולים להעניק בנוסף לכך גם אנשי מקצוע אחרים שמתמחים בטיפול CBT, כמו מטפלים רגשיים ועובדים סוציאליים, אך אבחון OCD (או סי די) מתבצע רק על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים מוסמכים. טיפול תרופתי ניתן רק על ידי פסיכיאטרים.

כשאתם ניגשים לקבלת אבחון או טיפול ב-OCD, חשוב לוודא שאותו אדם אכן מוסמך ומוכשר להעניק לכם את אותו השירות.

אבחון OCD תמונה

שאלון לאבחון עצמי של הפרעה טורדנית כפייתית (או סי די)

מלבד אבחון רשמי של OCD בידי איש או אשת מקצוע, אם אתם חושדים שאתם סובלים מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, באפשרותכם למלא את השאלון הבא. אמנם שאלון OCD מסוג זה איננו מדויק, ולא יכול לקבוע בעצמו שאכן קיימת הפרעה טורדנית כפייתית, אך הוא ייתן לכם מושג מסוים לגבי הסיכוי שאתם מתמודדים עם OCD. נסו להבין האם ההצהרות הבאות תקפות לגביכם, ואם כן, אז באיזו תדירות ובאיזו מידה. להלן שאלון OCD מקוצר לדוגמא:

• פעמים רבות אני מנסה לשלוט במחשבות שלי, לתקן אותן או להחליף אותן.

• אני נמנע לעיתים קרובות מביצוע פעולות או מהשתתפות בפעילויות שאני חושד שיעוררו בי סטרס וחרדה.

• אני חש שאני צריך לבצע פעולות באופן ובסדר ספציפי מאוד, ולא מסוגל להרפות עד אשר הן אכן מבוצעות באופן זה.

• אני מקדיש זמן רב ובלתי-סביר לביצוע פעולות של סדר וניקיון, כמו מקלחת ורחיצת ידיים.

• אני מבין שהמחשבות שלי מוגזמות, לא הגיוניות ובעלות היתכנות נמוכה, אך בכל זאת אני מעניק להן חשיבות רבה.

• אני נוטה לנקוט בפעולות בעלות אופי טקסי וחזרתי במטרה להעלים מחשבות בלתי-רצויות ורגשות שליליים.

• אני מרבה לבצע בדיקות ולוודא שסגרתי את הדלת או שכיביתי מכשיר חשמלי, למרות שאני יודע שכבר עשיתי זאת.

• לעיתים קרובות אני מרגיש שאני עשוי לאבד שליטה ולפגוע בעצמי, באנשים הקרובים אליי או באנשים זרים.

• אני דואג ומוטרד לעיתים קרובות ממחלות ו/או מזיהומים.

• אני מחטט במחשבות שלי ומבצע פעולות מנטאליות או פיסיות במטרה להירגע, וזאת במשך שעה או יותר בכל יום.

אם אתם מזהים את עצמכם בתוך השאלון באופן ברור, לרבות את דרכי ההתנהלות ודפוסי החשיבה וההתנהגות שלכם, כדאי לפנות לקבלת אבחון OCD (או סי די).

מאבחנים מוסמכים לביצוע אבחון רשמי של הפרעת OCD

בהפרעה טורדנית כפייתית עוסקים אנשי מקצוע בעלי ההכשרה הראויה לכך. את האבחון של הפרעת OCD מעניקים רק פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטרים. טיפולי פסיכותרפיה, לרבות טיפול CBT, מעניקים אנשי מקצוע מעולמות הטיפול והפסיכולוגיה, שהשלימו בנוסף ללימודי המקור שלהם גם לימודים ייעודיים במתן טיפול CBT. טיפול באמצעות תרופות ממשפחת SSRI יכולים לרשום, כמו כל תרופת מרשם אחרת שניתנת בישראל, רק רופאים, ובמקרה זה מדובר בפסיכיאטרים ובנוירולוגים.

ברשימת המאבחנים והמטפלים שבאתר שלנו תמצאו אנשי מקצוע מעולים ומוסמכים, כל אחד בתחומו ובהתמחותו, שיספקו לכם שירות מצוין.

הפקת תועלת מהמדריך שלנו בנושא: אבחון OCD?
מדריכים נוספים שיכולים לעניין אותך >>